Bišonek a boloňský psík

Stejně jako u pudla je pro kvalitu střihu těchto plemen rozhodující předstřihová příprava – to jest především kvalitní vyčesání a vyfoukání srsti do rovna (viz. články Česání a Koupání a foukání srsti). Obojí je poměrně technicky i časově náročné, proto je lepší, pokud chcete pěkný střih, objednat psíka na kompletní úpravu. V případě, že chcete psíka upravit nůžkami, je dokonalé vyfoukání a vyčesání srsti nezbytnostíkudrny nedrží tvar a výsledek neodpovídá pracnosti provedení.        

Výstavní bišonek je neodolatelná sněhobílá kulička jako vytvořená z vaty či bílého obláčku. Tento okouzlující vzhled plyšové hračky je nejčastějším motivem koupě tohoto jinak  po všech stránkách téměř ideálního společenského psa .  Bišonci  jsou milí, veselí psíci s nekomplikovanou a přátelskou povahou.   Zatímco jejich výchovu bez problémů zvládne i začátečník, péče o srst  je pro většinu majitelů kamenem úrazu. To je důvodem, proč se s bišonkem na ulici potkáváme obvykle v zcela odlišné podobě než na výstavě.  Drtivá většina běžných majitelů není ochotna údržbě srsti věnovat patřičný čas, technicky ji nezvládá a z nadýchané vatové kuličky se postupně stává jakási kudrnatá koule plná zacuchanin. Péče o srst bišonka spočívá především v pravidelném a důkladném česání, dokonalém vyfoukání srsti po koupeli a pravidelném stříhání. Není to samo o sobě tak náročné, ale z vlastní zkušenosti střihače vím, že  majitel domácího mazlíčka obvykle dřív či později přistupuje k radikálnímu kroku – přeje si ostříhat bišonka na co nejkratší střih, aby péči o srst minimalizoval. Bišonci jednoznačně patří mezi nejhůře ošetřované a nejvíce zacuchané zákazníky salonů – velmi často nezbývá nic jiného než právě radikální řešení. Při dodržení určitých zásad lze i v tomto případě upravit bišonka alespoň pro oko laika přijatelně, třebaže krátký střih jednoznačně zbavuje psíka typického vzhledu.

Zlatou střední cestou lze nazvat ostříhání bišonka nůžkami na líbivý domácí sestřih, který je kratší než střih výstavní. Provedení je ovšem náročnější, jeho podmínkou je dokonalé vyčesání a vyfoukání srsti do rovna a navíc ho většina majitelů  odmítá – nezbaví se tím nutnosti pravidelného česání a střih rychle zarůstá, takže musí navštěvovat salon častěji.