Shih-tzu

Den před návštěvou salonu pejska vykoupeme a kvalitně rozčešeme, viz článek Česání. Ideální je vyfoukání srsti do rovna (viz. článek Koupání a fénování) a to alespoň na partiích. které u střihu strojkem zůstanou delší (nohy, hlava, závěs na břiše). V případě, že chcete psa upravit nůžkami, je nezbytné vyfoukat pejska celého.

Pakliže si necháváte psíka upravit kompletně, což pro kvalitu střihu doporučuji, tato předstřihová příprava odpadá.

Velmi krátký střih provedený strojkem

Psi, kteří se účastní výstav, se střihem neupravují, pouze se zarovnává dlouhá srst. Běžní majitelé, kteří se nehodlají účastnit výstav, téměř bez výjimky plemeno stříhají. Důvodem je nejen poměrně náročná péče o srst, ale především nepraktičnost dlouhých chlupů – zachytávají nečistoty, městský prach, větvičky a bodláky. Stejně jako u jorkšírských teriérů, psí kluci znečišťují srst močí.

Shih-tzu lze ostříhat do celkem líbivých střihů, i když samozřejmě ortodoxní milovníci plemene úpravu střihem odmítají.  Pro nevýstavní psy a jejich majitele je to ovšem cesta k pohodlnému životu.

V podstatě existuje několik možností úpravy  – tou nejjednodušší ze strany střihače je pouhé zastříhávání dlouhé srsti tak, aby ji pes „necoural“ po zemi. Zachováme tak pro plemeno typický vzhled, ale musíme počítat s tím, že péče o dlouhou srst nám zabere určitý čas a případné zanedbání  česání se nám vymstí vytvořením knotů, cucků a později i plsti. Tuto první variantu volí mizivé procento majitelů.

Další možností je střih „na medvídka“ – tehdy se pes ostříhá nůžkami do delšího, líbivého střihu. Úspěšné vytvoření „medvídka“ má ovšem tři podmínky – tou první je zručný střihač, druhou  pes se skutečně kvalitní hustou srstí na těle i na nohách a v neposlední řadě třetí podmínkou je  dokonalá příprava psa na střih. Ta spočívá v perfektním natažení dokonale vyčesané srsti pomocí kartáče a fénu a v jejím postavení (tak jak bylo popsáno v kapitole o koupání a sušení).  Bez posledních dvou předpokladů je vytvoření  precizního„medvídka“ nad síly byť i zkušeného střihače.  Vlnitou, polehlou a zaknocenou srst tvarovat nůžkami nelze – padá a nedrží tvar.

Vzhledem k tomu, že majitelé domácích mazlíčků se obvykle vyznačují  velkou neochotou trávit čas s hřebenem, kartáčem a fénem, vládne „šickám“ sportovní střih vytvořený strojkem.  Jeho provedení je jednoduché a péče o srst takto upraveného psa minimální.