Ostatní plemena

U drtivé většiny plemen existují dvě základní možnosti úpravy střihem. Tou první je ruční ostříhání nůžkami, strojek se použije pouze na oholení břicha do výšky pupku a vystříhání srsti mezi polštářky zespoda (lze rovněž udělat ručně), případně na oholení uší. Výsledkem stříhání nůžkami je (nebo by měl být) velice líbivý vzhled, který u většiny plemen připomíná plyšové zvířátko. Stříhání nůžkami však s sebou nese určitá úskalí, takže tento způsob úpravy volí jen mizivý počet majitelů. Základem je totiž naprosto dokonale vyčesaný pes se srstí pomocí kartáče a fénu nataženou zcela do rovna. Dle mých vlastních zkušeností jsou tyto dva základní předpoklady pro většinu majitelů  velkým problémem. Zaknocená srst nebo srst vlnitá a polehlá (důsledek špatné techniky sušení)  se nůžkami tvaruje špatně a výsledek nikdy není dobrý. Dalším důvodem, proč majitelé psů tento způsob úpravy nechtějí, je fakt, že srst zůstává po celém těle poměrně dlouhá, což sebou nese větší nároky na údržbu a  následně nutnost častější úpravy střihem.

Druhý způsob, který je rychlejší, pro střihače pohodlnější a jednodušší, je ostříhání těla psa strojkem a ruční dostříhání pouze hlavy, končetin a případně závěsu na břiše, je-li ponechán.  Výsledek není tak líbivý, nicméně střih vydrží dva až tři měsíce a je nenáročný na údržbu.

Při kompletní úpravě v salonu nutnost předstřihové přípravy koupáním a vyfoukáním srsti do rovna odpadá. Pokud si chcete psa na stříhání připravit sami, věnujte pozornost článkům Česání a Koupání a fénování.